pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

MSP nie chce zmieniać zarządów w energetyce, ale oczekuje udziału w projektach górniczych

KUP LICENCJĘ
PAP
Pin It email print

Minister Skarbu Państwa nie zakłada zmian w zarządach spółek energetycznych, ale oczekuje od nich zaangażowania w projekty dotyczące górnictwa i Nowej Kompanii Węglowej - poinformował PAP minister skarbu Andrzej Czerwiński.

 

Notowania

TAURONPE

"Jestem nastawiony na wykonanie projektu, a ten projekt to przede wszystkim stworzenie Nowej Kompanii Węglowej, racjonalizacja kosztów w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, zapoczątkowanie programu dla górnictwa, wprowadzenie nowych technologii, które mogą nam zwiększyć rynek węgla, a także projekt specjalny, który nie jest kluczowy, czyli kopalnia Brzeszcze. W takim projekcie są brane pod uwagę zarówno podmioty, finanse, jak i osoby, które będą tym projektem kierować" - powiedział PAP Czerwiński.

Na pytanie, czy prawdziwe są pojawiające się ostatnio w mediach nieoficjalne informacje, jakoby resort skarbu planował zmiany w zarządach spółek energetycznych w związku z ich niechęcią do zaangażowania się w górnictwo, minister Czerwiński odpowiedział: "Jeśli pytanie jest o personalia, to ja muszę dopuszczać sytuację, że ktoś uzna, że to jest dla niego za ciężkie, zdrowotnie czy psychicznie i może nie podjąć zadania. Ale nie ma z naszej strony działań nakierowanych na zmianę. Jesteśmy nakierowani na wykonanie trudnego, skomplikowanego, ale dobrze przygotowanego zadania, które zakończy się sukcesem".

"Od początku roku były prowadzone rozmowy i plan przewidywał powiązania energetyki z górnictwem na zasadach rynkowych. Koncerny paliwowo-energetyczne na całym świecie tak funkcjonują, zakładaliśmy, że zarządy spółek energetycznych są profesjonalnie przygotowane do kontroli kosztów. To jest założenie wstępne, jak to się skończy, to pokażą najbliższe dwa tygodnie" - dodał.

Minister Czerwiński podtrzymuje, że do końca sierpnia powstanie Nowa Kompania Węglowa, chociaż nie wyklucza kilkudniowego poślizgu, gdyby pojawiła się jeszcze konieczność doprecyzowania ustaleń.

"Prace biegną wartko, nie zanosi się na radykalne odstępstwo od planowanych terminów. Jakość decyzji jest decydująca, więc przy udziale stron można by o parę dni termin wydłużyć. Ale prace trwają, strony są zaangażowane, emocji też nie brakuje, ale czuwa nad wszystkim rozsądek i dlatego finał sprawy będzie dobry. Nie mówię, że dojdzie do opóźnienia, ale teoretycznie, jeśli trzeba będzie coś spisać, dopracować w szczegółach, to liczy się nie tylko termin umowy, ale i jej jakość" - powiedział.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Nowa Kompania Węglowa, która ma być utworzona na bazie 11 kopalń znajdujących się w strukturach Kompanii Węglowej i 4 innych zakładów spółki powstanie do końca sierpnia.

Prace nad pozyskaniem środków dla Nowej Kompanii Węglowej biegną dwutorowo. Z jednej strony trwa poszukiwanie chętnych do zainwestowania w fundusz zarządzany przez PIR (Fundusz Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw), który ma część kapitału przeznaczyć na inwestycje w polskie górnictwo, z drugiej - trwa poszukiwanie inwestorów zainteresowanych inwestycją bezpośrednią w Nową Kompanię Węglową. MSP rozmawia bezpośrednio z inwestorami branżowymi i finansowymi.

W 2014 r. Kompania Węglowa wygenerowała ponad 2,4 mld zł straty gotówkowej. W maju tego roku sfinalizowała sprzedaż Węglokoksowi Kraj kopalń Bobrek i Piekary, a także przekazała do Spółki Restrukturyzacji Kopalń kopalnię Centrum (wcześniej też Brzeszcze i Makoszowy). Zakłady te przynosiły KW ok. 50-60 proc. strat. 15 maja władze SRK i Tauronu podpisały też list intencyjny ws. ew. nabycia kopalni Brzeszcze.

Obecnie w skład KW wchodzi 11 kopalń oraz 5 tzw. specjalistycznych jednostek organizacyjnych, jak Zakład Remontowo-Produkcyjny. Zatrudnienie wynosi obecnie 35,6 tys. osób, zdolności produkcyjne – 27,4 mln ton na rok.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

3 Komentarze

urzędnicy tfu 2015-08-24

Z KW to jest jak z budżetem SP, co z tego że zabrali pieniądze z OFE, jak to tylko pogorszy sytułację w przyszłości, bo urzędnicy dalej będą nas zadłużać, a tak musieli by zacząć wcześniej oszczędzać. Pan Rostowski zrobił to co sankcje nałożone na Rosję, z Polski uciekło 11 mld euro!!! z rynku kapitałowego!!!

Mati 2015-08-24

Panie powiedz to ludziom zarządzającym Tauronem to będzie się unosił śmiech przez najbliższy rok wśród tych ludzi. Nie dość że nikt kompani węglowej nowej nie chce to przerzucany jest jak gorący kartofel, kto go dostanie to pójdzie na dno z branży energetycznej!!

wyborca 2015-08-24

Panu Ministrowi już Dziękujemy :).

Wiadomości dnia na Energetyka.pb.pl


News

Wyrok na pośredników kredytowych w 27...

W największym skrócie...
News

Szlifowanie reputacji grubym heblem

 
News

Rząd milczy w sprawie renty dożywotniej

Kancelaria Prezydenta RP,...
News

Nadchodzi inflacja

W czwartek GUS podał najnowsze dane na temat...
News

Biznes, biznes ponad wszystko

W działalności biznesowej...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na piątek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Prąd będzie bardziej polski, tylko ludzi żal

Polska załoga Engie i EDF...
News

Decydujący okres dla GPW

Tym razem nie chodzi o notowania akcji, kondycję...
Najlepsze blogi o biznesie

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu