pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Dlaczego nasz prąd jest droższy od niemieckiego

KUP LICENCJĘ
Magdalena Graniszewska
Pin It email print

Ceny w Polsce są tak wysokie, że z eksportera energii elektrycznej staliśmy się importerem. Taniej jest i w Niemczech, i w Szwecji.

 

Zobacz także:

» Sami dotujemy rosyjski gaz

PSE, czyli operator krajowej sieci przesyłu energii elektrycznej, ma już wstępne dane dotyczące transgranicznego handlu energią elektryczną w marcu.

— W marcu byliśmy niewielkim importerem energii, z nadwyżką importu na poziomie 3 TWh — mówi Henryk Majchrzak, prezes PSE.

Taką tendencję widać było już w lutym, kiedy widoczna była niewielka nadwyżka importu. W styczniu eksport jeszcze lekko przeważał.

Wolumeny importu nie są może imponujące, ale — zdaniem Mariana Kilena, odpowiedzialnego za handel energią w grupie Fortum — świadczą o tendencji, która zaczęła się lata temu.

— Polska była kiedyś tradycyjnym eksporterem energii, głównie do Niemiec i głównie ze względu na cenę, ale w ostatnich latach pojawiała się nowa tendencja. Już w latach 2009-10 widać było, że polska energia jest dla Niemiec opłacalna tylko w godzinach szczytu, kiedy po prostu brakowało im własnego prądu, a jednocześnie ich ceny były dużo wyższe niż w Polsce. A od 2012 r. eksport zdarza się coraz rzadziej, w zasadzie tylko w pojedynczych godzinach — zauważa Marian Kilen.

Dziś stajemy się importerem, też ze względu na cenę. Pomiędzy hurtowymi cenami energii w Niemczech i Polsce widać dziś wyraźny rozdźwięk, przy czym drożej, niestety, jest u nas. Agencja Bloomberg w zeszłym tygodniu zwróciła uwagę, że polskie kontrakty na dostawę energii w 2015 r. były notowane z najwyższą premią w stosunku do niemieckich od grudnia 2008 r. Zdaniem przepytanego przez Bloomberga niemieckiego analityka, premia może się jeszcze przez jakiś czas utrzymać.

Więcej w środowym "Pulsie Biznesu" oraz internetowej sekcji PREMIUM>>

© Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

4 Komentarze

RICO 2014-04-02

Fiskus potrzebuje kasy na rządowo-finansowe manewry,a bez manewrów rząd nikomu nie będzie potrzebny !

assd 2014-04-02

No tak polaka mozna zawsze robic na szaro... do czasu

zielona pyra 2014-04-02

Bo Niemcy mają OZE a my nie mamy

glews 2014-04-02

Bo ma boleć życie w tym bantustanie tumany polskie, żebyście wiedzieli, że państwowy pseudo kapitalizm sterowany ręcznie będzie się nam odbijał czkawką i zmuszał do emigracji chcących żyć w normalnym przyjaznym państwie setki tysięcy młodych POlaków na dorobku.

Wiadomości dnia na Energetyka.pb.pl


News

Wyrok na pośredników kredytowych w 27...

W największym skrócie...
News

Szlifowanie reputacji grubym heblem

 
News

Rząd milczy w sprawie renty dożywotniej

Kancelaria Prezydenta RP,...
News

Nadchodzi inflacja

W czwartek GUS podał najnowsze dane na temat...
News

Biznes, biznes ponad wszystko

W działalności biznesowej...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na piątek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Prąd będzie bardziej polski, tylko ludzi żal

Polska załoga Engie i EDF...
News

Decydujący okres dla GPW

Tym razem nie chodzi o notowania akcji, kondycję...
Najlepsze blogi o biznesie

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu