pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Dlaczego nasz prąd jest droższy od niemieckiego

KUP LICENCJĘ
Magdalena Graniszewska
Pin It email print

Ceny w Polsce są tak wysokie, że z eksportera energii elektrycznej staliśmy się importerem. Taniej jest i w Niemczech, i w Szwecji.

 

Zobacz także:

» Sami dotujemy rosyjski gaz

PSE, czyli operator krajowej sieci przesyłu energii elektrycznej, ma już wstępne dane dotyczące transgranicznego handlu energią elektryczną w marcu.

— W marcu byliśmy niewielkim importerem energii, z nadwyżką importu na poziomie 3 TWh — mówi Henryk Majchrzak, prezes PSE.

Taką tendencję widać było już w lutym, kiedy widoczna była niewielka nadwyżka importu. W styczniu eksport jeszcze lekko przeważał.

Wolumeny importu nie są może imponujące, ale — zdaniem Mariana Kilena, odpowiedzialnego za handel energią w grupie Fortum — świadczą o tendencji, która zaczęła się lata temu.

— Polska była kiedyś tradycyjnym eksporterem energii, głównie do Niemiec i głównie ze względu na cenę, ale w ostatnich latach pojawiała się nowa tendencja. Już w latach 2009-10 widać było, że polska energia jest dla Niemiec opłacalna tylko w godzinach szczytu, kiedy po prostu brakowało im własnego prądu, a jednocześnie ich ceny były dużo wyższe niż w Polsce. A od 2012 r. eksport zdarza się coraz rzadziej, w zasadzie tylko w pojedynczych godzinach — zauważa Marian Kilen.

Dziś stajemy się importerem, też ze względu na cenę. Pomiędzy hurtowymi cenami energii w Niemczech i Polsce widać dziś wyraźny rozdźwięk, przy czym drożej, niestety, jest u nas. Agencja Bloomberg w zeszłym tygodniu zwróciła uwagę, że polskie kontrakty na dostawę energii w 2015 r. były notowane z najwyższą premią w stosunku do niemieckich od grudnia 2008 r. Zdaniem przepytanego przez Bloomberga niemieckiego analityka, premia może się jeszcze przez jakiś czas utrzymać.

Więcej w środowym "Pulsie Biznesu" oraz internetowej sekcji PREMIUM>>

© Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

4 Komentarze

RICO 2014-04-02

Fiskus potrzebuje kasy na rządowo-finansowe manewry,a bez manewrów rząd nikomu nie będzie potrzebny !

assd 2014-04-02

No tak polaka mozna zawsze robic na szaro... do czasu

zielona pyra 2014-04-02

Bo Niemcy mają OZE a my nie mamy

glews 2014-04-02

Bo ma boleć życie w tym bantustanie tumany polskie, żebyście wiedzieli, że państwowy pseudo kapitalizm sterowany ręcznie będzie się nam odbijał czkawką i zmuszał do emigracji chcących żyć w normalnym przyjaznym państwie setki tysięcy młodych POlaków na dorobku.

Wiadomości dnia na Energetyka.pb.pl


News

Ważny sprawdzian dla Donalda Tuska

Losy CETA będą ważnym...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na piątek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Snajper 3 nie rzuci świata na kolana  

Snajper 3 to nasza...
News

VI Konferencja Rada Nadzorcza, czyli...

Dlaczego nadzór...
News

Za co klient zapłaci

Seria: Krytycznie Ważne Informacje cz. 003
News

Celem powinien być kompromis

Reaktywacja Rady dialogu...
News

Witamina C nie działa, ale producentom...

Badania kliniczne z...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na czwartek,...

Kontrakty terminowe na...
Najlepsze blogi o biznesie

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu